News

Major Sponsor: Ray White North East

We're thrilled to announce Ray White North East , as NEJCA'S Major Sponsor for 2017/18. Shane and the team, are great supporters of sport and the local Read more

U14 Div 1 Sponsor: Storage King Windsor Gardens

The team at Storage King Windsor Gardens is proud to get behind our Under 14 Division 1 Grade this season. Storage King Windsor Gardens is dedicated to Read more

U12 Div 1 Sponsor: Marcellina's Main North Road

We're pleased to announce Marcellina's Main North Road as our first Grade Sponsor. Mike Szabo and the team at Marcellina's are proud sponsors of the Under Read more

U12 Div 3 Sponsor: Beta Accounting

Jim Tsouflidis and the team at Beta Accounting are proud to be NEJCA's latest Grade Sponsor! Beta Accounting is the name behind our Under 12 Division Read more

U10 Sponsor: Mega Courts Indoor Sports

We're pleased to announce Mega Courts Indoor Sports as our Grade Sponsor for the Under 10s. Norm, Coops and Madu are great supporters of cricket in Adelaide, Read more

President's Welcome

To players, families, coaches, umpires and all other stakeholders of the North Eastern Junior Cricket Association, welcome to 2017/18. Before I share Read more

Competition Information

NEJCA Competitions
Show:
Select Grade:
select
Grade: BETA Accounting U12 Div 3 Round: 7 18 Feb 18
25 Feb 18
Modbury Brown   def   Gepps Cross White
Grade: Mega Courts Under 10 Continued Round: 11 11 Feb 18
North Pines   def by   Payneham Blue
Grade: Mega Courts Under 10 Continued Round: 11 11 Feb 18
Glenunga Silver   def by   Glenunga Gold
Grade: Mega Courts Under 10 Continued Round: 12 18 Feb 18
Athelstone   def by   Hope Valley Devils
Grade: Mega Courts Under 10 Continued Round: 12 18 Feb 18
Payneham Blue   def   Modbury
Grade: Mega Courts Under 10 Continued Round: 12 18 Feb 18
Walkerville Lions   def by   Payneham Red
Grade: Mega Courts Under 10 Continued Round: 12 18 Feb 18
Gepps Cross   def by   Walkerville Pumas
Grade: Mega Courts Under 10 Continued Round: 12 18 Feb 18
North Pines   def by   Glenunga Gold
Grade: Mega Courts Under 10 Continued Round: 12 18 Feb 18
Hope Valley Demons   def by   Glenunga Silver
Grade: Mega Courts Under 10 Continued Round: 12 18 Feb 18
Golden Grove Maroon   def   Golden Grove Gold
Grade: Mega Courts Under 10 Continued Round: 12 18 Feb 18
Walkerville Panthers   def by   Walkerville Leopards
Grade: Mega Courts Under 10 Continued Round: 12 18 Feb 18
Brahma Lodge   def by   Walkerville Tigers
Grade: Mega Courts Under 10 Continued Round: 12 18 Feb 18
Para Hills   def by   Hectorville
Grade: Mega Courts Under 10 Continued Round: 12 18 Feb 18
Walkerville Jaguars   def   Eastern Suburbs
Grade: U14 Twenty20 Competition Round: GF 16 Feb 18
Payneham Dukes   def by   Brahma Lodge
select
RankNameRunsGradeRound
1 Mason Pitt89Storage King U14 Div 13
2 Charlie Xenophou85Storage King U14 Div 13
3 Jack S Matchett83Storage King U14 Div 16
4 Jack S Matchett56Storage King U14 Div 16
5 Thomas M Smith54Storage King U14 Div 16
6 Dylan Baker53Storage King U14 Div 13

Junior Cricket Policy